Skleněný pokoj

Skleněný pokoj

CZ

Skleněný pokoj

středa 24. červenec | začátek v 21:30 (104 min.)

Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století  obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a  oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je  „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého  podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu.  Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem  krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého  československého národa, symbolem budoucnosti.

Rodinný život, jaký si  Liesel vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru,  naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, však  netrvá dlouho. Viktor je Žid, a Evropu čím dál víc zahaluje stín  nacismu. Rodina se připravuje na odchod do exilu. Další ranou je pro  Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž  jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji  upíná k Haně. Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je  volnomyšlenkářka, která si ráda užívá všeho šťavnatého, co život  přináší. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco  víc, brání se dát tomu průchod. V panice a zmatku, které provázejí  německou invazi, Landauerovi za dramatických okolností prchají z  Československa. Vila však zůstává a její příběh pokračuje.

Hana a  její manžel Oskar, právník Landauerových se rozhodli zůstat v Brně. Díky  poměru s německým konstruktérem Stahlem se před Hanou otevře možnost  návratu do magického Skleněného pokoje a ona oživuje vzpomínky na Liesel  a předválečnou dobu plnou nadějí. Nucené odloučení jakoby posilovalo  jejich vzájemné city. Obě ženy si píší bez toho, aby se dočkaly odpovědí  a dozvěděly se, jaký je osud té druhé. Po válce je vila zničená, okna  rozmetala bomba. Naděje, kterou Skleněný pokoj symbolizuje, však  zůstává.(Bioscop)

2019


Jednotné vstupné: 80,- Kč